עבירות מס

Business

הונאה ועבירות מס – האם הן באמת צריכות להדאיג אתכם? ובכן, בעיה בתשלומי המסים שלכם יכולה להתדרדר גם לכדי עבירה פלילית.

על פניו נראה כאילו הסבירות הסטטיסטית שתורשעו בעבירת מס היא כמעט אפסית. יחד עם זאת, אם איתרע מזלכם ותהיו אחד הנישומים שנבחרו להיחקר מקרוב, תחת זכוכית מגדלת על ידי רשות המסים, אתם עלולים להיות חלק מהמיעוט הכמעט אפסי הזה.

באילו דרכים אנשים מנסים להתחמק ממסים?

יש לא מעט דרכים בהם אנשים מנסים לשלם פחות מסים. למשל:

  • עבירות מס המתבצעות על ידי הגשת דו״ח מיסים לקוי בכוונה תחילה (עניינית או זדונית), כדי לאפשר לנישום להתחמק ממלוא תשלומי המס שהוא חייב לשלם על פי חוק. עבירת מס שכזו היא אחת הנפוצות ביותר.
  • עבירות צווארון לבן שמעוררות חשד שהנבדקים מעורבים גם בעבירות מס ובעבירות הלבנת הון.
  • עבירות שעשויות להתבצע על ידי עסקים ועצמאיים שעוסקים בשירותים עתירי מזומנים, ומתפתים לא להפיק חשבונית ולא לדווח על כלל ההכנסות שלהם.

אם אתם נתפסים בעבירת מס?

אם דיווחי המס שלכם אינם מהימנים, סביר להניח שעבירת המס שלכם תזוהה לראשונה במהלך ביקורת המסים.

אם חוקר המסים יתפוס אתכם בשקר הקשור לתשלומי המסים שלכם, זה יכול להוביל לכך שהוא יבחר להפנות את התיק שלכם למחלקת החקירות הפליליות של מס הכנסה. לכן, כדי להגן על עצמכם מבעוד מועד, מומלץ להשתמש בשירותיו של עורך דין פלילי שיוכל להנחות אתכם בסבך חוקי המסים, ובמיוחד לדאוג לכך שלא תגיעו לרף הפלילי של עבירות המס.

אם חוקר המס חושד בכם

חוקרי מס הכנסה מאומנים ומיומנים לחפש ולמצוא סימנים לביצוע עבירת מס, שהיא למעשה סוג של העלמת מס.

עבירת מס נחשבת למעשה מכוון שנעשה מתוך כוונה להונות את מס הכנסה. אזור אפל זה נמצא מעבר לטעויות שנעשו בתום לב. למשל, החזקת שתי מערכות של ספרים פיננסיים, היא דוגמה בוטה לעבירת מס מכוונת.

עם זאת, חוקר מס המחפש עבירות לא אמור לחשוד בכם מידית באופן שגרתי. הוא יודע שחוקי המס הם מורכבים, ולרוב לא יהיה מופתע למצוא שביצעתם מספר טעויות רשלניות בהחזרי המס שלכם. ובדרך כלל יאפשר לכם ליהנות מהספק.

גם אם החוקר לא יפנה את התיק שלכם למחלקת החקירות הפליליות, לאחר שגילה כי השתמטתם נתח הכנסה מהחזר המס שלכם, עדיין הוא יוכל להסתפק בהטלת קנס, כלומר, עונש שנמצא בתחום האזרחי ולא הפלילי של החוק.

הונאה או רשלנות?

קחו בחשבון שחוקרי המס מאומנים לאתר סוגים נפוצים של עבירות או הונאות מס. למשל, חשבוניות מזויפות או צ׳קים ששונו כדי להגדיל את הניכויים – ניתנות לזיהוי על ידי מומחי מס הכנסה.

לכן, טעות בתום לב בדוחות המס שלכם עשויה לגרור קנס. למרות שזה לא מצב אידיאלי, עדיין הוא עדיף על העונש הכרוך באשמה הקשורה להונאה. הגבול בין רשלנות להונאה לא לגמרי ברור, ולכן חשוב מאוד להסתייע בעורך דין מומחה בתחום כשאתם מתמודדים מול רשות המסים.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן