מה זה חממות טכנולוגיות?

Businessman blocks linked with business attributes by lines. Creation of a successful company

חממות טכנולוגיות הן בית גידול ראשוני עבור מיזמים טכנולוגיים שיש בהם פאן של חדשנות. מטרת החממות הללו היא לתת דחיפה ראשונית לעסקים החדשים, כדי שהם יצליחו.

חממות טכנולוגיות

חממות טכנולוגיות בישראל הוקמו על פי מודלים במדינות אחרות מעבר לים. קו החשיבה הוא להעניק סיוע בניהול העסק החדש, מתן מימון כספי, מיקום פיזי ללא עלויות של משרדי החברה ומחלקת הפיתוח שלה, סיוע בשיווק, חיפוש אחר משקיעים פוטנציאליים, עזרה על ידי הפעלת קשרים עסקיים וקביעת קווי חשיבה וביצוע אסטרטגיים, על פי סוג הפעילות בכל חברה מסוג זה.

כל חממה פועלת כך במינימום שנתיים ולפעמים עוד שנה נוספת. תחומי הפעילות של חממות טכנולוגיות בישראל הם מגוונים, אינטרנט, ביוטכנולוגיה, רפואה, פרמצבטיקה, תוכנה ותחומים רבים נוספים.

הרעיון מאחורי החממות הטכנולוגיות

כאשר לאדם מסוים יש רעיון מבריק בתחום מסוים כמו לתוכנה פיתוח של תוכנה ייחודית ואין לו מספיק ניסיון ניהולי, שיווקי וכלכלי, כמו כן אין לו מימון, המדינה מסייעת לו בכל השלבים הללו ומממנת במקסימום ב – % 85 את כל הפעילות של מחקר ופיתוח. זה קורה כאשר רשות החדשנות שבראשה עומד המדען הראשי חושבת כי מדובר בעסק בעל פוטנציאל גדול, שעשוי להצליח בארץ וגם בעולם. בהסכם בין המדינה לבין חברת הסטארט אפ נאמר בפירוש שהקניין הרוחני נותר בישראל.

במקביל לכך, היזם מכין תוכנית עסקית מפורטת אשר כוללת בדיקת היתכנות לפעילות כלכלית של עסק זה, על ידי גרסת בטא או בניית אב טיפוס.

פעילות עצמאית של החברה

לאחר תום תקופת המחקר והפיתוח, החברה יוצאת למסלול עצמאי של פעילות על ידי גיוס של הון לעסקים וזאת כדי שהחברה תוכל לקדם את עסקיה ולמכור את המוצר שהיא פיתחה בשנים הקודמות.

אם לאחר הליך ההפרטה, החברה מצליחה לשווק בהצלחה את המוצרים שלה, או לחלופין היא מבצעת EXIT , יהיה עליה לשלם תמלוגים למדינה וזאת על פי ההסכם שנערך ונחתם בתחילת הדרך. כל המהלך הזה מתבצע תוך פיקוח ובקרה רגולטוריים, על כל שלבי ההתנהלות לאורך כל השנים.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן